Styl życia

Kochać siebie – takie to piękne

Ty sam, jak każdy w całym wszechświecie, zasługujesz na swoją miłość i uczucie.

Budda

Zanim dotrze się do miejsca, gdzie stoisz przed lustrem i bez poczucia winy oraz z ogromnym uśmiechem na twarzy mówisz „kocham Cię” trzeba przejść kawał drogi, często bardzo krętej i wyboistej … ja niewątpliwie taką musiałam pokonać. Droga wypełniona niepowodzeniami, przeróżnymi lękami i negatywną opinią innych … dziś wiem, że w pełni zasłużoną, ponieważ nie mogę powiedzieć, że zawsze byłam fair. Na pewnym etapie pewność siebie pomyliłam z arogancją, była to bardzo cienka granica, którą przekroczyłam z niezwykłą lekkością. Nie jestem z tego dumna, ale to było doświadczenie, które mnie uratowało. Doświadczając, rozumiesz więcej.

Dlaczego tak łatwo jest popaść w takie skrajności? Albo jesteśmy niepewni każdego kroku i nie wierzymy w swoje możliwości, albo myślimy, że potrafimy góry przenosić, nie zważając na poniesione koszty, popełniamy falę nieprzemyślanych często złych decyzji … wszystkiemu winna jest brawura.

(…) nie mamy bowiem prawa zbliżyć się do piękna, póki sami nie staliśmy się piękni

Diogenes

Seneka Starszy powiedział, że tylko dwie rzeczy dają duszy największą siłę … wierność prawdzie oraz wiara w siebie. Wierność prawdzie to proces, który pozwala nam funkcjonować w zgodzie z wartościami wyznawanymi przez nas samych. Wiara w siebie to ogromne narzędzie, które umożliwia nam kierowanie naszym potencjałem. To właśnie dzięki niej nie jesteśmy balonikiem bezwiednie lecącym na wietrze, który miota nim, jak tylko chce. Wiara w siebie pobudza w nas chęć działania, wyzwala w nas wolę przejęcia kontroli i możliwość sterowania własnym życiem. Dzięki temu budzą się w nas takie uczucia jak pewność i świadomość. Kiedy wierzymy w siebie, zaczynamy opierać nasze cele na mocnych fundamentach, które spowodują, że posiadamy zaufanie do podejmowanych przez nas decyzji. Zdarzy się oczywiście, że niektóre z nich okażą się nietrafione, ale dzięki wierze w siebie nie spowodują one spadku naszej samooceny, lecz pomogą tylko zmodyfikować nasz plan.

Czym w rzeczywistości jest samoakceptacja? Jak ją osiągnąć? I jak jej nie stracić?

Samoakceptacja to nic innego jak zaufanie, wiara i szacunek do siebie samego. Jest podstawowym elementem poczucia własnej wartości i wyrażamy ją w uczuciach, jakie do siebie żywimy. Problem polega na tym, że często nie potrafimy zaakceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy. Wypominając sobie wady, potknięcia i porażki sprzed lat rozwijamy w sobie niezdolność do kochania siebie … odtrącamy najlepszego przyjaciela, jakiego mamy … siebie.

Podstawowym błędem jest ocenianie swojej osoby jedynie przez pryzmat pewnych elementów, które w nas nie zagrały. Obniżamy poczucie własnej wartości, stając się krytycznym wobec własnego JA, za popełnienie jakiejś głupoty. „Jestem głupi” myślę, a tymczasem to nieprawda, bo jedynie zachowałem się głupio w danej sytuacji, ale ta chwila nie może przecież mnie definiować. Osobowość człowieka składa się z różnych części energii i nawet jeśli jedna z nich jest w jakiś sposób zaburzona, to nie możemy krytykować za to całego siebie … Określamy swoją wartość przez pryzmat tego jednego postępowania, nie dopuszczając do siebie myśli, że to tylko cześć z nas ma pewien problem, a nie całość. Sama często pozwalałam na to, by mój wewnętrzny krytyk mnie obrażał. Nie rozumiałam, że idę drogą prowadzącą do znienawidzenie samej siebie. Przez długie lata powtarzałam sobie, że jestem leniwa … a to nie ja, tylko moje zachowanie … zachowywałam się leniwie, a to spora różniąca. Jeśli postępujesz lekkomyślnie czy to oznacza, że taki jesteś czy tylko zareagowałeś w ten sposób? Zanim to zrozumiałam byłam wrogiem dla samej siebie, nie zdając sobie sprawy, że ten, kto mnie wciąż ściąga w dół … to ja sama.

Poprzez samopoznanie można łatwo pogodzić te skrajności. Staraj się poznać i zrozumieć swoje konflikty wewnętrzne, gdy dobrze się z nimi zaznajomisz, znajdziesz sposób by sprawić, że skłócone ze sobą części będą w stanie zacząć się dogadywać.


Popełniaj błędy. Są nieodłącznym elementem naszego życia, więc nie obawiaj się ich, masz do nich prawo. To one powodują, że jesteśmy w stanie się czegoś nowego nauczyć, one również mobilizują nas do ponownego powstania po upadku … pod warunkiem, że będziesz wyrozumiały wobec siebie, gdy to się stanie. Oskarżanie się lub ubliżanie sobie, że nie jesteś zbyt wiele wart, nie przysporzy Ci żadnych korzyści … to tylko krok ku obniżeniu samoakceptacji.


Nie porównuj się do innych. Mimo że jesteśmy tak podobni do siebie, gdyż kierują nami te same emocje i obawy, to dążymy do przeciwnych celów, często mamy odmienne marzenia. Nie ścigaj się ani nie porównuj do innych … każdy z nas ma zupełnie różne predyspozycje. Staraj się być lepszą wersją siebie samego z wczoraj … to jedyna osoba, z jaką masz prawo się ścigać … własne JA.


Dbaj o siebie każdego dnia. Rozpieszczaj się, motywuj w przyjemny sposób, tak jak motywuje się i dba o najlepszego przyjaciela. Pamiętaj, że jesteś dla siebie najważniejszy, nikt o Ciebie nie zadba jak Ty sam o siebie. Staraj się oferować sobie drobne przyjemności, które będą sprawiać, że poczujesz się wyjątkowo … Ty najlepiej wiesz, czego potrzebujesz, wykorzystaj tę wiedzę. Obdarzaj się szacunkiem, nagradzaj się.


Rozwijaj swoje pasje. Aby człowiek mógł funkcjonować w zdrowy sposób obligatoryjnym wręcz, jest poszerzanie swoich zainteresowań. Dawaj sobie czas na pogłębianie swojego hobby. Co, jeśli jeszcze ta dziedzina jest przez Ciebie nieodkryta? Nic nie szkodzi, zawsze możesz to zrobić … nie każdy ma tyle szczęścia, że w okresie szkolnym odkrywa to, co dla niego jest najważniejsze … czasem potrzeba na to czasu, być może dojrzałości, doświadczeń … ja od zawsze staram się szukać, smakować, odkrywać … tylko w taki sposób mogę dowiedzieć się, co sprawia mi przyjemność, a co jest zupełnie nie dla mnie. Zdobywając nową wiedzę i poszerzając swój zakres umiejętności, samoocena sama się podnosi … czujesz się bardziej pewny siebie, bo wiesz, że masz sporo do zaoferowania. Wiara w siebie opiera się również na wiedzy, zatem warto ją odświeżać i uzupełniać.


Nie myl pewności siebie z arogancją. Uwierz mi, że jest bardzo prosto się w tym zatracić. Bądź dobry dla siebie, ale i dla Twojego otoczenia, rób wszystko, by ludzie w Twoim towarzystwie czuli się dobrze i mieli ochotę na spędzanie czasu z Tobą. Kiedy czujesz się w pełni akceptowany i szanowany przez innych, Twoja samoocena również jest wysoka więc by poprawić swoją samoocenę, dbaj o samoocenę innych osób.


Nie uzależniaj swojego szczęścia od czynników zewnętrznych. Pamiętaj, że tylko samodzielnie jesteśmy w stanie sprawić, że mamy dobre zdanie na swój temat. Zatem przeświadczenie, że będę szczęśliwy, gdy ktoś da mi to szczęście, jest błędne. Samodzielnie dbaj o to, by czuć się szczęśliwym.


Otaczaj się dobrymi ludźmi. Wybieraj świadomie ludzi, z którymi chcesz się spotykać. Weryfikuj znajomości, otaczają się ludźmi, którzy Cię motywują, inspirują i którzy mają dobry wpływ na poczucie Twojej wartości.


Wykaż się asertywnością. Bycie asertywnym jest dla Ciebie bardzo zdrowe, zgadzanie się na wszystko nie zawsze bowiem jest dobrym wyjściem, pomagając innym, możemy sobie przysporzyć więcej strat, niż nam się wydaje. Pamiętaj, że możesz wszystko, ale nie wszystko musisz wybierać. Oczywiście bycie asertywnym nie oznacza bycia niegrzecznym, więc warto posiąść tę umiejętność i wykorzystywać ja dla siebie mądrze. Czasem również asertywnością jest brak asertywności … wszystko zależy od kontekstu jednak zawsze zgodnie z dobrem dla siebie samego.


Naucz się przyjmować komplementy. Przyjmowanie komplementów wbrew pozorom nie jest łatwą sprawą, ale można się tego nauczyć. Często myślimy, że ktoś, kto sprawia nam komplement, wypowiada słowa na wyrost, przekonaj siebie, że są to prawdziwe słowa i doceniaj to. Chwal również siebie, praw sobie komplementy oraz motywuj się przyjemnymi słowami. Szanuj siebie każdego dnia 🙂


Wiara w siebie i własne możliwości nie wynika ze stanu fizycznego, lecz ze stanu ducha i od tego, co myślimy … a to zawsze można zmienić. To nasz umysł i podejście do życia decyduje o tym, jak będziemy interpretować, co przytrafia się w naszym życiu.

Jeśli do tej pory brakowało Ci wiary w siebie, postaraj się to naprawić. Pokonuj te przeszkody, które stoją na drodze do samoakceptacji jedna po drugiej, przecież nie da się zmienić tego wszystko na raz, to jest proces. Może niezupełnie poznałeś siebie samego, może otaczasz się nieodpowiednimi ludźmi a może po prostu brak Ci wiedzy. Wszystko można naprawić, czasami wystarczy tylko pozbyć się błędnych przekonań, które zgromadziliśmy w swojej głowie przez lata. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy czy będą towarzyszyć Ci poglądy wzmacniające, czy też ograniczające Ciebie. Akceptując siebie, znacznie zwiększysz swoje szanse na życie szczęśliwe i spełnione.

Z miłością, Paula

234 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *