Styl życia

Niewymiarowe szczęście – kreuję swój własny kształt

Serce człowieka, który kocha, jest pełne wdzięczności. Zwykłe momenty, tak często przez nas lekceważone, są prawdziwymi perłami, które razem tworzą przepiękny naszyjnik życia, o ile nawlecze się je na nić wdzięczności, połączy łaską, i o ile hojnie się nimi dzielimy.

Stasi Eldredge

Kiedy planuję moment dla siebie na wyrażanie wdzięczności, to myślę o swoim życiu o tym, jak wiele mnie spotyka i jak wiele mam. Dziękuję światu za wszystko, koncentrując się na tu i teraz oraz doceniając rzeczy, o których często zapominamy, bo są tak oczywiste. Jestem wdzięczna za to, że mam oczy, którymi widzę piękno przyrody, że mam uszy, którymi słucham niekończących się dźwięków, głos, którym wyrażam swoją opinię, śpiewam, rozmawiam z ludźmi. Dziękuję, że mam dłonie, którymi mogę dotykać, mogę tworzyć … pisać. Że mam sprawne nogi, na których przemierzam świat. Ogarnia mnie wdzięczność za smak, dzięki któremu mogę przenieść się w różne rejony świata, kosztując potraw z nieznanych mi zakątków, za węch, dzięki któremu doceniam piękno każdego zapachu.


Jestem wdzięczna, że mogę stanąć gołą stopą na piasku, jednocześnie patrząc na zachód słońca nad taflą wody, czuć morską bryzę i drobny piasek na ustach … Otulam się tą wdzięcznością, że mogę robić te wszystkie rzeczy jednocześnie. Jakież mam szczęście, że dane jest mi tego wszystkiego doświadczać … być.


Dlaczego z taką łatwością przychodzi nam wypowiadanie swoich potrzeb a tak ciężko nam dostrzec rzeczy, za które powinniśmy być wdzięczni?


W naszych prośbach tak bardzo koncentrujemy się na brakach, że rodzi to w nas niezadowolenie i frustracja. Krążymy wokół tych myśli, skupiamy się nad tym, zastanawiamy i doprowadzamy siebie do narzekania. Bywa, że robimy to w taki skuteczny sposób, że przestajemy zauważać wszystko, co wartościowe i piękne zanurzając się w niezadowoleniu. Koncentrując się na tym, czego pragniemy przy jednoczesnym pomijaniu tego, co mamy na wyciągnięcie ręki.


Wdzięczność to radość życia, to szczęście, to wolność.


Przez długie lata nie praktykowałam wdzięczności, bo nie sądziłam, że jest ona mi do czegoś potrzebna … okazało się jednak, że nic straconego, bo można się tego zwyczajnie nauczyć, w każdym momencie życia 😊


Jak praktykować wdzięczność?


Każdego dnia staraj się choć przez chwile skoncentrować na czymś dobrym, szukaj plusów w tym, co nas otacza. Swoje zmysły postaw na baczność by były czujne w każdej sekundzie dnia, by dostrzegały wszytko, co niesie pozytywność i radość w Twoim życiu, szukaj powodów do wdzięczności. Z początku może się to okazać trochę trudne, nie ma się jednak co zniechęcać, bo są na to świetne sposoby.


Dziennik wdzięczności

Przygotuj sobie zeszyt i każdego dnia pod wieczór zasiądź przed nim i spisz kilka rzeczy, za które można być wdzięcznym tego dnia, na początku mogą to być trzy takie chwile. Usiądź wygodnie i zapytaj siebie, za co dziś można podziękować? Nie szukaj oczywiście wielkich rzeczy … zacznij od drobnostek. Podziękuj za poranną kawę w towarzystwie koleżanek z pracy, za przyjemną piosenkę w radiu podczas powrotu do domu, spacer, ciszę … powodów do wdzięczności jest cała masa, trzeba tylko je dostrzegać, a prawda jest taka, że im częściej będziemy koncentrować uwagę na rzeczach wartych wdzięczności, tym łatwiej nam będzie to przychodziło.Uśmiechaj się

Gdzie się podziała nasz dziecięca radość? Przecież uśmiech jest taki prosty. Przy pierwszej możliwej okazji poobserwuj małe dziecko, spójrz jakie ono jest szczęśliwe i cieszy się z drobnych rzeczy. Nie chodzi o to, by szczerzyć się teraz przez cały dzień z byle powodu … ważne by Twój uśmiech był naturalny, a uśmiechając się, powody do zadowolenia same się znajdują. Uśmiechaj się do ludzi, drzew, do kubka herbaty, do swojego serca. Kierując gdzieś uśmiech, zatrzymaj się na sekundę i pomyśl o tym, do czego się uśmiechasz, czy możesz być za to wdzięczny? … Dziel się radością, dawaj radość … zupełnie bezpłatnie możesz mnożyć szczęście … ktoś może być Ci za to wdzięczny 😊Mów komplementy

Jako ludzie jesteśmy piękni, różni, ciekawi, fascynujący wręcz … doceniajmy swoją odmienność i sprawiajmy sobie komplementy, nie bójmy się powiedzieć komuś, że pięknie wygląda, że wykonał dobrze swoją pracę lub że lubisz spędzać czas w jego towarzystwie. Komplementowanie to bardzo trudna sztuka, często nie potrafimy ich wyrażać a co dopiero przyjmować … wszystko jednak jest kwestią treningu więc do dzieła 😊


Spędzaj czas na powietrzu

Obserwuj liście, ptaki, chmury, drzewa … czuj zapachy lasu, łąki, plaży. Staraj się jak najwięcej być na łonie natury i dostrzegać co takiego ona daje … znajdź tam powody do wdzięczności, że masz możliwość, by to wszystko doświadczać.


Medytuj

Medytacje to czas, który poświęcasz tylko sobie. Ciesz się nim, słuchaj siebie, zrelaksuj się. Podczas praktyki poczuj każdą część swojego ciała, zaobserwuj, co się dzieje z nim, gdy jesteś w skupienia, obserwuj swój oddech. Jesteś tu, a to ogromne szczęście.


Przytulaj się

Przytulanie skutecznie poprawia nastrój, powoduje zadowolenie, zmniejsza poczucie lęku i niepokoju, które towarzyszy nam często. Możesz przytulić się do koleżanki, do rodzica, brata, do męża, chłopaka, psa. Najbardziej istotne w tym procesie jest to by poczuć, że masz się do kogo przytulić, a to jest dopiero sukces.


Sposobów na praktykowanie wdzięczności jest ogrom, jest to na tyle piękna sprawa, że każdy z nas może znaleźć dla siebie zupełnie inny, odpowiedni do naszych potrzeb. Zachęcam, by stworzyć swoje własne oryginalne sposoby na docenianie życia.

Może się tak oczywiście zdążyć, że w ciągu dnia przytrafi się nam coś niemiłego, przykrego … tak się stanie na pewno. W takiej sytuacji postaraj się okazać wdzięczność za negatywne uczucia i myśli, wiem, że to trudne. Doszukaj się jednak lekcji dla siebie, która skłania do przerobienie pewnych kwestii, do uporania się, ze sprawami, których na co dzień nie dotykamy. Nawet jeśli uznasz, że spotkało Cię coś, co nie zasługuje na Twoją wdzięczność, postaraj się zobaczyć w tym pozytyw, bo w jakimś celu to się wydarzyło.

Praktyka wdzięczności pomoże nam odrzucić warunki zewnętrzne i pozwoli na docenianego tego, co mamy tu i teraz … a posiadamy naprawdę bardzo wiele 😊

Z miłością, Paula

654 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *