Styl życia

Otwarte serce – droga do przyjaźni

A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

Alan Alexander Milne, Kubuś Puchatek

Przyjaźń to ogromna wartość … Nie ma nic piękniejszego niż posiadanie poczucia, że obok Ciebie jest ktoś, kto trzyma Cię za rękę zawsze, wtedy gdy tego potrzebujesz. Ktoś z kim możesz podzielić się radością i oczywiście smutkiem. Miłość ma to do siebie, że przychodzi i odchodzi, znamy to doskonale, ale prawdziwa przyjaźń trwa wiecznie … czasem jednak wieczność jest tylko chwilą.

Czym tak naprawdę jest przyjaźń ?

Mogę z czystym sumieniem przyznać, że bywałam kiepskim przyjacielem … miewałam też kiepskich przyjaciół … lecz dopiero kiedy poznałam wartości, jakie kierują moim życiem, zrozumiałam, czym tak naprawdę dla mnie jest właśnie ta relacja. Przede wszystkim to uczciwość, zrozumienie i wyrozumiałość. Prawdziwy przyjaciel doskonale rozumie, gdy mówisz, że potrzebujesz czasu tylko dla siebie. To jest pewien rodzaj miłości, w której tworzy się niewidziana, duchowa wieź, a jej podstawą jest bezgraniczne zaufanie. Przyjaciel bowiem nigdy Cię nie zdradzi i nie okłamie, bo wie, że może powiedzieć wszystko … nawet gdy Ci się to nie spodoba. Broni Twojego dobrego imienia i nie pozwoli, by ktoś Cię skrzywdził, nawet słowem. Dba o ten związek, o jego rozwój, jest zaangażowany i skłonny wybaczać oraz powiedzieć przepraszam, wpiera i obdarza szacunkiem … bezinteresownie.

Z ogromną fascynacją zawsze przyglądałam się relacji małego księcia z lisem … wciąż nie mogę się nadziwić … czysta prosta forma przekazu przyjaźni … nawet pisząc ten post, zrobiłam sobie przerwę, by przeczytać ten fragment książki … i wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem.

Przyjaciel to ktoś, kto doskonale rozumie Twoją przeszłość, wierzy w Ciebie i Twoją przyszłość, ale przede wszystkim akceptuje Cię takim, jakim jesteś teraz. Rozumie również to, co nie wypowiedziane, bo przecież czasem słowa są zbędne.

Przepis na dobrego przyjaciela:

  1. Podaruj swój czas oraz przestrzeń … oczywiście w dzisiejszym dorosłym świecie bywa z tym różnie, gdyż od nadmiaru obowiązków mamy pewne ograniczenia, ale nie ilość czasu spędzonego razem jest tu najważniejsza, lecz sam fakt ofiarowania tego, co istotne.
  2. Bądź myślą zawsze blisko … taka relacja to nic wymuszonego, nie istnieje tu takie sformułowanie jak „wypada”, „powinnam” czy też „muszę” … chcemy być razem, bo jesteśmy dla siebie ważni.
  3. Nie zważaj na odległość … prawdziwa przyjaźń jest w stanie przetrwać zarówno próbę czasu, jak i odległości, bo czym tak naprawdę jest czas czy też dzielące nas kilometry? Zawsze wiedziałam, że powiedzenie „gdy chcesz, szukasz sposobów, gdy nie znajdujesz powody” jest odbiciem każdej relacji.
  4. Zawsze mów prawdę … nigdy nie wahaj się mówić tego, co myślisz, nawet gdy wiesz, że może to się nie spotkać z aprobatą. Nie słowa grają tu pierwsze skrzypce, lecz intencja, jaka za nimi idzie … przyjaciel doceni, jeśli wie, że jest to z troską o niego.
  5. Rezerwuj miejsce … serce jest bardzo pojemne … wiem coś o tym. Zawsze jednak rezerwuj w nim przestrzeń dla ważnych dla Ciebie ludzi. W moim są takie miejsca, które zostały przeznaczone wyłącznie dla kogoś mi bliskiego i bez względu na to, co się w życiu wydarzy ta szczególna przestrzeń, zawsze będzie wyłącznie dla tej osoby.
  6. Akceptuj wady i zalety … akceptacja jest kluczem do każdej relacji, zarówno akceptacja drugiego człowieka, jak i siebie samego. Bez niej trudno zbudować jakiekolwiek fundamenty. Należy pogodzić się z faktem, że istniejemy ze wszystkimi wadami i zaletami, doceniajmy to w sobie, pielęgnujmy to o dobre, a to co wadzi, starajmy się ograniczać.

To prawdziwa ulga mieć kogoś, przed kim możesz otworzyć własne serce, kogo możesz uczynić współuczestnikiem swoich intymności, komu możesz powierzyć swoje tajemnice

św. Ambroży

Dziś wiem, że aby być dobrym przyjacielem dla kogoś, trzeba być przede wszystkim najlepszym przyjacielem siebie samego. Prawdziwa przyjaźń z samym sobą to dbanie o higienę swojego otoczenia to odwaga powiedzieć, że człowiek będący obok nie jest Ci bliski, jeśli coś takiego ma miejsce. Bo zdarza się tak, że słowo przyjaciel bywa ogromnym nadużyciem … są również sytuacje, w których nasze życie zmienia się tak bardzo, że z bliską dotychczas osobą już nie jest nam po drodze. A aby móc wzrastać i rozwijać się należy przebywać we wspierającym Cię środowisku.

Nie traćmy zatem czasu na niszczące nas relacje i przede wszystkim nie bójmy się przyznać, że ta znajomość wpływa na nas negatywnie. Z drugiej jednak strony pochylajmy się częściej nad związkami, które mamy i które wnoszą w nasze życie wiele wartości. Doceniajmy to, co otrzymujemy od drugiego człowieka, szanujmy go i akceptujmy w pełni. Jeśli jednak z jakichś powodów przyjaźń się rozpadła … zawsze pamiętajmy o tych dobrych chwilach, które były wartościowe, które w tamtym momencie były tak ważne. Pojawi się wtedy tęsknota … w takim momencie poślij w świat ciepłą, jasną myśl to w postaci dobrej energii dotrze do osoby, o której myślisz.

z miłością, Paula

145 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *