Styl życia

Otwierają się przede mną nowe drzwi … co teraz?

Nastawienie jest małą rzeczą, która robi dużą różnicę.

Winston Churchill

Zmiana to nic innego jak fakt, że coś lub ktoś staje się inne niż dotychczas. To zastąpienie czegoś czymś zupełnie nowym … brzmi banalnie, ale czasem przysparza nam wielu niepotrzebnych lęków.

Zmiany to nieodłączny element naszego życia … nie zawsze wychodzą na dobre i nie zawsze są naszą świadomą decyzją. Zdarza się, że podejmowane są zupełnie bez naszego udziału, często nagle … bez znaków ostrzegawczych. W pierwszych momentach budzą strach, niepokój czasem również smutek … odchodzi przecież coś, co doskonale znamy i nawet jeśli nie czuliśmy się w tym idealnie, to jesteśmy w stanie oddać wiele by wrócić do poprzedniego stanu rzeczy … boimy się nowego … bo nagle wkraczamy na nieznany grunt.

Najważniejszy, by pamiętać o tym, że prawie każda zmiana otwiera przed nami nowe możliwości, oferując nam przestrzeń, która może zmienić się w źródło energii, szczęście i zadowolenie … nawet gdy na początku myślisz, że jest inaczej.

Co robić, gdy nie byliśmy na to przygotowani?

Postaraj się spojrzeć na zmianę jak na coś ekscytującego … wiem, że nie każdy je lubi i nie jest to niczyja wina … po prostu tak jesteśmy skonstruowani … podobni, a jednak różni. Postaraj się jednak wyciągnąć choć jeden pozytyw ze zmian, bo tak naprawdę masz dwa wyjścia … albo ujrzysz w nowym coś dobrego, co pozwoli Ci spojrzeć na sprawę nieco jaśniej albo żyjąc w niezadowoleniu, musisz dokonać kolejnej zmiany … tym razem podejmij ją samodzielnie … jeśli tamta była uwarunkowana czyjąś decyzją.

Pamiętaj o jednym … w życiu nie ma jednej stałej zmiany. Przywiązanie do trwałości jest dla Ciebie zagrażające. Staraj się żyć na co dzień tak, by być mentalnie przygotowanym na nowe. To od Ciebie będzie zależeć czy zmiana będzie dobra, czy zła.

Przygotowanie się nawet na potencjalną zmianę jest procesem, który winniśmy tworzyć od podstaw. Poniżej kilka prostych rzeczy, które możemy wdrożyć w swoje życiu już dziś.

Każdego dnia zrób coś nietypowego. Nie mówię tu o ogromnych zmianach, które wywrócą Twoje życie do góry nogami … taka drastyczność bez przygotowania może skończyć się porażką, co wpłynie na poczucie wartości i obniżenie samooceny. Zacznij od drobnostek … metoda małych kroków. Wybierz inną drogę do pracy taki drobiazg, który może bardzo pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie tego dnia. Wypij nieznaną Ci kawę czy herbatę, na zasadzie codziennych odkryć. Zmień kolejność wykonywanych czynności, rutynę zastąp atrakcyjnością, pozwól sobie na elastyczność, poczuj i odkrywaj 🙂


Umacniaj w sobie poczucie sprawczości. Niech życie to będą Twoje wybory. Używaj takich słów jak, wybieram, decyduję, wolę, jednocześnie unikając wszystkiego, co Cię osłabia. Siła słów jest ogromna i ma niesamowity wpływ na nasze wybory. Używanie wyrażeń jak niemożliwe, nic na to nie poradzę, nie dam rady, nigdy, obniża naszą wiarę w siebie. Pamiętaj, że przyciągamy to siebie to, co tworzy nasz umysł i co wypowiadają nasze usta.


Koncentruj się na przeżywaniu teraźniejszości. W każdym możliwym momencie myśl o chwili, która jest aktualnie, tu i teraz, nie wczoraj i nie jutro. Poznaj i trenuj praktykę uważności, znaną również jako „mindfulness”. Jest wiele technik, by ja praktykować, nie muszą być to medytacje. Dostrzegaj otaczające Cię piękno, przyglądaj się soczystej zieleni drzew, błękitom chmur, postaraj się poczuć promienie słońca. Przyroda to jedna wielka zmiana … doświadczaj jej.


Twórz własne zmiany. Wypisuj cele realne do dokonania. Ważne, by spisywać je na kartce … deklaracje pisemne są bardziej wiążące niż myśli. Nasza głowa nie zawsze chce zatrzymać to, co do niej wpadnie, a codziennie wpada i wypada tysiące różnych pomysłów i koncepcji. Kiedy dokonasz selekcji i spiszesz na kartce cele, jakie chciałbyś osiągnąć to tak jakbyś przed sobą, złożył deklarację, deklarację zmiany. Idealnym narzędziem do tego jest mapa marzeń. Stwórz ją i staraj się często patrzeć na nią, by to, co tam zamieszczone przypominało o dążeniu do realizacji.

z miłością, Paula

33 524 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *